REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ege Haber TV

Arıcılığın Sorunları Bornova’da Konuşuldu

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Arıcılığın Sorunları Bornova’da Konuşuldu
11 Ocak 2023 - 9:07
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Arıcılığın yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi amacıyla Kayadibi’ne kurduğu arılıkta faaliyetlerini sürdüren Bornova Belediyesi, düzenlediği organizasyonlarla arıcılığa ilgi duyan vatandaşları uzman isimlerle buluşturmaya devam ediyor. Üreticileri tohum, fide ve fidan dışında eğitimlerle de destekleyen Tarımsal Hizmetler  Müdürlüğü son olarak “Ekolojik Tarım Havzaları ve Sürdürülebilir Arıcılık” başlıklı bir panel düzenledi. Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, tarımsal alanda yaptıkları çalışma ve desteklerin artarak devam edeceğini söyledi.

 

Arıcılığın yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi amacıyla Kayadibi’ne kurduğu arılıkta faaliyetlerini sürdüren Bornova Belediyesi, düzenlediği organizasyonlarla arıcılığa ilgi duyan vatandaşları uzman isimlerle buluşturmaya devam ediyor. Üreticileri tohum, fide ve fidan dışında eğitimlerle de destekleyen Tarımsal Hizmetler  Müdürlüğü son olarak “Ekolojik Tarım Havzaları ve Sürdürülebilir Arıcılık” başlıklı bir panel düzenledi. Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, tarımsal alanda yaptıkları çalışma ve desteklerin artarak devam edeceğini söyledi.

 

“Ekolojik Tarım Havzaları ve Sürdürülebilir Arıcılık” başlıklı panel, Bornova Belediyesi, Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, ApiKoop(Arıcılık ve Apiterapi Ürünleri Üretim ve Pazarlama Kooperatifi) ve Çarık(Çevre ve Arı Koruma Derneği) iş birliğinde Bornova Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

 

Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Hakan Çakıcı’nın açılış konuşmasını yaptığı, Bornova Belediyesi Tarımsal İşler Müdürlüğü’nde görevli Ziraat Mühendisi Anıl Ayvaz’ın Bornova Belediyesi’nin gerçekleştirdiği arıcılık faaliyetlerini anlattığı panelde, Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Üzeyir Karaca, ApiKoop Başkanı Şamil Tuncay Baştoy, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Ula Ali Koçman Meslek Yüksekokulu  Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Taylan Doğaroğlu konuşmacı olarak yer aldı.

 

“EKOLOJİK ÇEVREMİZ DARALIYOR”

 

Arıcılığın tarımsal üretimde çok önemli bir yere sahip olduğunu söyleyen Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Hakan Çakıcı, “Ne yazık ki tarımsal faaliyetleri sürdürmek her geçen gün zorlaşıyor. Bunun sebebi insan eliyle yaratılan çevre sorunları ve iklim değişikliği. Tüm bunlar ekolojik çevremizi daraltıyor. Bu sıkıntıların aşılması adına böylesi buluşmaların çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu anlamda verdiği destek nedeniyle Bornova Belediyesi’ne teşekkür ediyorum” dedi.

 

“İKLİM KRİZİ EZBERLERİMİZİ BOZDU”

 

ApiKoop Başkanı Şamil Tuncay Baştoy arıcılığın çok zor bir dönemden geçtiğini belirterek, “İklim krizi arıcılığa dair kitaplardan öğrendiğimiz bilgileri tamamiyle gözden geçirmemizi gerektiriyor. Örnek vermek gerekirse biz Muğla’dan geliyoruz. Geçtiğimiz yıl aynı gün Muğla’da hava sıcaklığı -2 dereceyken şu anda 19-20 derece. Bu normal bir durum değil. Oysa arı kolonisinin iki kritik dönemini var: biri kışa girişi ve diğeri bahara çıkışı.  Bütün ezberlerimiz bozuldu. Artık kovana müdahale etmek durumundayız. Şimdi bunun çalışmasını yapıyoruz” diye konuştu.

 

“ARICILIK FAALİYETLERİ GİDEREK ZORLAŞACAK”

 

Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Üzeyir Karaca, katılımcıları İzmir ve Ege Bölgesi’nde sürdürülen arıcılık faaliyetleri konusunda bilgilendirdi. Muğla bölgesinde dörde kadar çıkan hasat sayısının bire, 2021 yılında 30 ton olan üretimin 4 tona kadar düştüğünü vurgulayan Karaca, sıcaklıkların arttığı sürece arılığın daha da zorlaşacağına dikkat çekti.

 

“ARILAR SADECE BAL ÜRETMEZ”

 

Arıların sadece bal üreten canlılar olmadığını hatırlatan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Ula Ali Koçman Meslek Yüksekokulu  Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Taylan Doğaroğlu, “Arı yaşamdır, arı insandır, arı herşeydir. Öncelikle bizim arıcılık modelimiz yanlış. Yüzde 90 göçer arıcılık yapılan bir ülkede taşıma kapasitesini aştığında arıcılık sürdürülemez hale gelir. Bu noktada bizim doğru bildiğimiz yanlışlardan vazgeçmemiz gerekiyor” dedi.

 

“DEVAMLILIĞI SAĞLAMAYA ÇALIŞIYORUZ”

 

Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ ise tarımsal alandaki çalışmaların ve desteklerin artarak devam edeceğini belirterek, “Biz bu alandaki faaliyetlerin devamlılığını sağlamak için ciddi çalışmalar yapıyoruz. Kayadibi Mahallesi’nde bir arılığımız var. İlgili vatandaşlarımız buradan yararlanabiliyor. Biz onlara kovan desteği ile hem teorik hem de pratik eğitimler veriyoruz. Eğitim niteliğindeki bu panel de çalışmalarımız bir parçası. Katkı koyan herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

Kaynak: ANKA
REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.